background

post image

Allerjik Hastalıklar Nelerdir?


Vücudumuzu hastalıklardan koruyan bağışıklık sistemi bazı kişilerde, normalde zararlı olmayan maddelere karşı da reaksiyon gösterebilir.Atopik yani "allerjik bünyeye sahip" kişilerde, allerjenlerle bağışıklık sisteminin tekrarlayan karşılaşmaları sonucunda, allerjenlere karşı IgE tipinde antikorlar oluşur.
Bu sürece "duyarlılaşma" denir. Duyarlılaşma süreci tamamlandıktan sonra, allerjenle her temas sonrasında, kısa süre içinde kişide allerjik hastalık bulguları ortaya çıkar.Bu olaylar mast hücresi ve bazofiller adı verilen ve üzerinde allerjene özel IgE antikoru taşıyan bir grup hücrenin salgıladığı mediatörler aracılığı ile gelişmektedir.Bu mediatörlerin (başta histamin olmak üzere bir grup biokimyasal madde) etkisi ile hedef organlara ait (gözler, burun, solunum yolları gibi) allerji bulguları ortaya çıkar.
Allerjik Hastalık Bulguları Nelerdir?
Ürtiker - Anjiyo Ödem
Deride Ürtiker: Değişik büyüklüklerde olan kaşıntılı kabarıklıklardır.
“Kurdeşen” veya “dabaz” olarak ta adlandırılır.
Anjioödem: Derinin alt tabakalarında sıvı birikmesi yani ödem ile ortaya çıkan şişliklerdir. Genellikle yüz, göz kapakları, dudaklar ve genital bölgede oluşur.
Göz ve üst solunum yollarında;Gözlerde kızarıklık ve kaşıntı,
Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı,Burunda kaşıntı ve hapşırma.
Alt solunum yollarında;Solunum zorluğu,Hışırtılı solunum (vizing),Öksürük.
Kalp ve damar sisteminde;Çarpıntı (nabız sayısında artma),
Tansiyon düşüklüğü
Mide-barsak sistemindeBulantı – kusma,
Karın ağrısı ya da karın krampları.
Sinir sisteminde;Şuur bulanıklığı,
BayılmaAnafilaksi (allerjik şok)Nadir de olsa tüm sistemlere ait bu bulguların hepsi birarada görülebilir ve anafilaksi olarak adlandırılır. Allerjik reaksiyonların en ağır şeklidir.
Allerjik Hastalıklar Nelerdir?
Allerjiyi başlatan mekanizmalar genellikle aynı olmakla birlikte, etkilenen organa göre değişen klinik bulgular ortaya çıkar. Allerjik hastalıklar ortaya çıkan bulgulara ve etkilenen doku ve organ sistemine göre adlandırılır.
Sık görülen allerjik hastalıklar şunlardır:
Allerjik rinit
Allerjik konjunktivit
Astım (bronşiyal astma)
Gıda allerjisi
İlaç allerjisi
Arı allerjis
iAtopik dermatit
Ürtiker ve anjioödem
Lateks allerjisi